















The Siemens WG56G2Z1GB extraKlasse WG56G2Z1GB 10kg 1600 Spin Washing Machine in White is a high-capacity and high-performance appliance designed to make laundry day a breeze. With a large 10kg capacity, it can easily handle large loads of laundry, making it perfect for families or households with heavy laundry needs. The 1600 spin speed ensures that clothes come out of the washer drier, reducing drying time and energy consumption.
- 10kg capacity - ideal for large households or families
- 1600 spin speed - helps to reduce drying time and energy consumption
- Multiple wash programs - offers a variety of options for different types of laundry
- Energy efficient - A+++ energy rating helps to save on energy costs
- Delay start - allows you to set the washer to start at a convenient time
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| GTIN | 4242003960813 |
| Colour | White |
| Model Number | WG56G2Z1GB |
| Energy Rating | A |
| Key Feature 1 | VarioSpeed |
| Key Feature 2 | Rapid cycles 15/30 |
| Key Feature 3 | stainRemoval system |
| Noise Level | 74 dB |
| Product Type | Washing Machine |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.8cm x 59cm |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Installation Type | Freestanding |
| Display Screen Type | LED Digital |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 0.51 W |
| No of Programmes | 7 |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 52 L |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Water Supply | Cold |
| Spin Speed | 1600 |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Additional Information | Reload Function, Quick wash time : 15/30 mins, Unbalance sensor, Continuous start delay |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Control Type | Touch Control |
| Digital Inverter Motor | BLDC |
| Depth | 59 cm |
| Depth with Door Open | 107.3 cm |
| Door Opening Angle | 165° |
| Features | VarioSpeed, Rapid cycles 15/30, stainRemoval system |
| Key Feature 1 | VarioSpeed |
| Height | 84.5 cm |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour Group | White |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Weight | 79.5 kg |
| Shipping Depth | 69.1 cm |
| Shipping Width | 65.3 cm |
| Stackable | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Weight | 78.5 kg |
| Width | 59.8 cm |
Siemens WG56G2Z1GB 10kg 1600 Spin Washing Machine - White
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


