











Keep your dishes warm and ready to serve with the Siemens BI710C1B1B Warming Drawer. This sleek and stylish warming drawer is the perfect addition to any modern kitchen.
Key Features:
- Push-pull opening mechanism for easy access
- Temperature range from 30°C to 80°C to keep food warm without drying it out
- Moisture control feature to keep food at the perfect level of humidity
- Food warming and defrosting options for added versatility
- Easy-to-clean glass ceramic base for effortless maintenance
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| GTIN | 4242003900352 |
| Colour | Black |
| Model Number | BI710C1B1B |
| Key Feature 1 | Easy-open drawer |
| Key Feature 2 | Wi-Fi enabled |
| Key Feature 3 | Home Connect app |
| Product Type | Warming Drawer |
| Product Dimensions | 14cm x 59.4cm x 51.8cm |
| Product Range | <i class="icon icon--home"></i> |
| Controls | Touch |
| Depth | 51.8 cm |
| Features | Easy-open drawer, Wi-Fi enabled, Home Connect app |
| Functions | Touch key operation |
| Height | 14 cm |
| Number of Plates | 12 |
| Product Category Group | White Goods |
| Smart Connect | Yes |
| Weight | 19 kg |
| Width | 59.4 cm |
Siemens BI710C1B1B 60cm Built In Warming Drawer
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year

