







































This Shark vacuum features an Anti-Allergen complete Seal, this means the appliance captures and traps dust and allergens up to 99.9%. Also included is a washable HEPA filter, so you can keep your vacuum in tip top condition.
Accessories included are a Crevice Tool and a Multi-Surface Tool, making your chores even easier to complete.
Featuring powerful LED lights in the floorhead illuminate dust, so nothing is missed. thanks to the swivel steering, moving around furniture has never been easier with the Shark NV602UK.
Key features of the Shark NV602UK are:
-Lift-Away™ Technology: Transforms from an upright to a portable vacuum cleaner
-Carpet & Hard Floor settings: 2 floor settings < br /> Anti-allergen complete seal: Captures and traps dust and allergens
-Accessories: Crevice Tool, Multi Surface Tool
-Carpet & Hard floor settings
-Anti-Allergen Complete Seal
-Accessories: Crevice Tool, Multi-Surface Tool
| Manufacturer | Shark |
|---|---|
| GTIN | 622356235785 |
| Colour | Blue |
| Model Number | NV602UK |
| Key Feature 1 | 2 Floor Settings, 2 Power Levels |
| Key Feature 2 | Bagless, 8 Metre Cable |
| Key Feature 3 | Anti-Allergen Complete Seal |
| Noise Level | 80 dB |
| Product Type | Upright Vacuum Cleaneracc |
| Product Dimensions | 118cm x 28.5cm x 26cm |
| Bluetooth | No |
| Number Of Power Levels | 2 |
| Weight | 5.7 kg |
| Cable Length (m) | 8m |
| Container Type | Bagless |
| Depth | 26 cm |
| Features | 2 Floor Settings, 2 Power Levels, Bagless, 8 Metre Cable, Anti-Allergen Complete Seal |
| Key Feature 1 | 2 Floor Settings, 2 Power Levels |
| Height (cm) | 118 cm |
| Product Category Group | SDA |
| Shipping Height | 71 cm |
| Shipping Depth | 31 cm |
| Shipping Width | 31 cm |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 28.5 cm |
Shark NV602UK Lift-Away Upright Vacuum Cleaner - Blue
Rapid Delivery Available
- Warranty 1 Year
