























The Shark IZ380UK PowerPro Cordless Stick Vacuum Cleaner is a powerful and convenient cleaning solution for your home. With up to 50 minutes of run time, you can easily clean multiple rooms without needing to recharge. The navy metallic design adds a sleek and modern touch to your cleaning routine.
- Powerful suction for deep cleaning
- Up to 50 minutes of run time for extended cleaning sessions
- Cordless design for hassle-free cleaning
- Converts to a handheld vacuum for versatile cleaning options
- Easy empty dust cup for quick disposal of dirt and debris
| Manufacturer | Shark |
|---|---|
| GTIN | 622356314077 |
| Colour | Navy Metallic |
| Model Number | IZ380UK |
| Key Feature 1 | Powerful Suction |
| Key Feature 2 | Handheld Vacuum |
| Key Feature 3 | Anti Hair Wrap Technology |
| Noise Level | 85 dB |
| Product Type | Vacuum Cleaner |
| Product Dimensions | 114.3cm x 26.4cm x 31.6cm |
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Warranty Information | 5 year parts- 2 year battery guarantee(upon registration with shark, uk & roi only) retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.sharkclean.co.uk/register-guarantee |
| Number Of Power Levels | 2 |
| Weight | 3.45 kg |
| Maximum Battery Run Time | 50 min |
| Accessories | Crevice Tool,Upholstery Tool, Charger, Accessory Tote Bag |
| Cordless | Yes |
| Depth | 31.6 cm |
| Dust Capacity | 0.7 L |
| Features | Powerful Suction, Handheld Vacuum, Anti Hair Wrap Technology |
| Key Feature 1 | Powerful Suction |
| Height | 114.3 cm |
| Filter Type | Anti-Allergen Complete Seal |
| Floor Type | All floor types |
| Maximum Battery Recharge Time | 4.5 Hrs |
| Material | Plastic |
| Product Category Group | SDA |
| Colour Group | Blue |
| Shipping Height | 70 cm |
| Shipping Weight | 4.95 kg |
| Shipping Depth | 17 cm |
| Shipping Width | 28 cm |
| Width | 26.4 cm |
Shark IZ380UK PowerPro Cordless Stick Vacuum Cleaner - 50 Minutes Run Time - Navy Metallic
- Warranty 1 Year
