















Keep your frozen foods organized and easily accessible with the Sensis RFUCF01Z54EW 54.8cm Undercounter Freezer in White. This compact freezer is perfect for small kitchens or as an additional storage unit for extra frozen items.
Key features of this undercounter freezer include:
- 54.8cm width for fitting neatly under countertops or in small spaces
- Energy-efficient design to help save on electricity costs
- Adjustable temperature control for customized freezing options
- Reversible door for flexible installation in any kitchen layout
- Fast freeze function to quickly freeze items for longer storage
- Transparent drawers for easy visibility of contents
| Manufacturer | Sensis |
|---|---|
| GTIN | 5056795900129 |
| Colour | White |
| Model Number | RFUCF01Z54EW |
| Energy Rating | E |
| Key Feature 1 | Outbuilding compatible |
| Key Feature 2 | Low Frost |
| Key Feature 3 | Reversible door |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Product Type | Undercounter Freezer |
| Product Dimensions | 85cm x 54.8cm x 56.2cm |
| Product Range | Under Counter Freezers |
| Installation Type | Freestanding |
| Net Freezer Capacity | 90 L |
| No. Freezer Drawers | 3 |
| Additional Information | Removable door, Outbuilding Compatible (-15C ambient temperature |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Certifications & Standards | UKCA |
| Depth | 56.2 cm |
| Door Style | Arched |
| Defrost Type | Manual |
| Door Material | Metal |
| Features | Outbuilding compatible, Low Frost, Reversible door |
| Energy Consumption | 164 kWh |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4 kg |
| Key Feature 1 | Outbuilding compatible |
| Height | 85 cm |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 30 kg |
| Shipping Depth | 57.3 cm |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 12 hr |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Weight | 27 kg |
| Width | 54.8 cm |


