





















SAVE £30
| Manufacturer | Sensis |
|---|---|
| GTIN | 5056795900020 |
| Colour | White |
| Model Number | DWF0110SLEW |
| Energy Rating | E |
| Key Feature 1 | Stainless Steel Tub ? Durable, fresh & quiet |
| Key Feature 2 | Hygiene 70 Wash ? Kills 99.9% of bacteria |
| Key Feature 3 | Aqua Zone ? Eco wash, full performance |
| Noise Level | 47 dB |
| Product Type | Dishwasher |
| Water Consumption | 11 L |
| Product Dimensions | 85cm x 44.8cm x 59.8cm |
| Product Range | Freestanding Slimline Dishwashers |
| Installation Type | Freestanding |
| Display Screen Type | LED |
| Control Type | Button |
| Delay Timer | Yes |
| Warranty Information | warranty can be registered by calling: 0800 0223 899 or registering at https://sensis.uk/guarantee |
| Additional Information | Adjustable upper basket 5cm, Drying Technology: Super Active, with larger condenser channels |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Child Lock | Yes |
| Depth | 59.8 cm |
| Half Load Supported | Yes |
| Features | Stainless Steel Tub ? Durable, fresh & quiet, Hygiene 70 Wash ? Kills 99.9% of bacteria, Aqua Zone ? Eco wash, full performance, Smart Wash - Adjusts water use & time |
| Drying Technology | Super Active |
| Height | 85 cm |
| Key Feature 4 | Smart Wash - Adjusts water use & time |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Programmes | Super 50' 65°C, Intensive 117' 65°C, Hygiene 124' 70°C, Eco 198' 50°C, Quick 30' 40°C |
| Remaining Time Display | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89.1 cm |
| Shipping Weight | 42 kg |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Shipping Width | 49.4 cm |
| Water Protect System | Yes |
| Weight | 40 kg |
| Width | 44.8 cm |
Sensis DWF0110SLEW Dishwasher - White - 10 Place Settings
- Warranty 3 Years


