

















The Schonhaus WMSF01814AW 8kg 1400 Spin Washing Machine in White is a high-quality and efficient appliance that will make laundry day a breeze. With a large 8kg capacity, this washing machine is perfect for families or households with heavy laundry loads. The 1400 spin speed ensures that your clothes come out clean and fresh in no time.
Key features of the Schonhaus WMSF01814AW Washing Machine include:
- 8kg capacity, ideal for large households or families
- 1400 spin speed for quick and efficient washing
- Multiple wash programs to suit different types of fabrics and laundry loads
- Energy-efficient design to help save on electricity bills
- Easy-to-use control panel for simple operation
| Manufacturer | Schonhaus |
|---|---|
| GTIN | 5056795900204 |
| Colour | White |
| Model Number | WMSF01814AW |
| Energy Rating | A |
| Key Feature 1 | 15 programmes |
| Key Feature 2 | 3D Bubble Drum |
| Key Feature 3 | Colour LED Display |
| Noise Level | 72 dB |
| Product Type | Washing Machine |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 51.7cm |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Installation Type | Freestanding |
| Display Screen Type | LED |
| Warranty Information | warranty can be registered by calling: 0800 0280 821 or registering at https://schonhaus.co.uk/guarantee |
| Quick Wash Option | Yes |
| No of Programmes | 15 |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Size of Porthole | 32 cm |
| Spin Speed | 1400 |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Additional Information | Inverter motor for superior efficiency, increased reliability, reduced noise, longer lifetime, 3D bubble drum |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Depth | 51.7 cm |
| Features | 15 programmes, 3D Bubble Drum, Colour LED Display |
| Key Feature 1 | 15 Programmes |
| Height | 85 cm |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Programmes | Anti-crease, Quick 15', Baby Care, Delicates, Drum clean, Wool |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 62 kg |
| Shipping Depth | 58.6 cm |
| Shipping Width | 67 cm |
| Width | 59.5 cm |
Schonhaus WMSF01814AW 8kg 1400 Spin Washing Machine - White
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 5 Years

