











| Manufacturer | Montpellier |
|---|---|
| GTIN | 5060617984402 |
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | MMFSO70SS |
| Energy Rating | A |
| Key Feature 1 | TruFan Technology ? Ensures even heat cooking |
| Key Feature 2 | Forced Air Cooling ? Cools down appliance quickly |
| Key Feature 3 | Pop In/Pop Out Controls ? Simplifies temperature setting |
| Product Type | Oven |
| Number of Ovens | Single |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.5cm x 57.5cm |
| Product Range | Single Ovens |
| Installation Type | Built In |
| Display Screen Type | LED |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388 or register at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Additional Information | 10 oven functions, including Light, Defrost, Double Grill & Fan, Double Grill, Single Grill, Conventional & Fan, Conventional, Bottom Heating, Convection, Eco |
| Amp Rating | 13 |
| Interior Light Type | Yes |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Depth | 57.5 cm |
| Features | TruFan Technology ? Ensures even heat cooking, Forced Air Cooling ? Cools down appliance quickly, Pop In/Pop Out Controls ? Simplifies temperature setting, 70ltr Spacious Cavity ? Perfect for large meal prep |
| Height | 59.5 cm |
| Key Feature 4 | 70ltr Spacious Cavity ? Perfect for large meal prep |
| Net Main Oven Capacity | 70 L |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Weight | 33 kg |
| Shipping Depth | 68.8 cm |
| Shipping Width | 62.1 cm |
| Type of Grill/Griddle | Double Grill & Fan, Double Grill, Single Grill |
| Number of Shelves | 1 |
| Weight | 29 kg |
| Width | 59.5 cm |
Montpellier MMFSO70SS 70ltr Stainless Steel Multi-Oven
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


