







The Montpellier MLF1770EW is a 54cm 50/50 low frost fridge freezer in a sleek white finish. This spacious appliance is perfect for households looking for a reliable and efficient cooling solution.
Key features of the Montpellier MLF1770EW include:
- 50/50 split between fridge and freezer compartments for flexible storage options
- Low frost technology reduces the need for frequent defrosting
- Energy efficient design helps save on electricity costs
- Adjustable shelves and door balconies for customizable organization
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
| Manufacturer | Montpellier |
|---|---|
| GTIN | 5060617984846 |
| Colour | White |
| Model Number | MLF1770EW |
| Energy Rating | E |
| Key Feature 1 | Low Frost |
| Key Feature 2 | 3 Adjustable Glass Shelves |
| Key Feature 3 | 4 Freezer Compartments |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Product Dimensions | 177cm x 54cm x 59.5cm |
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Net Refrigerator Capacity | 163 L |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Net Freezer Capacity | 114 L |
| Split | 50/50 |
| Net Total Capacity | 277 L |
| No. Freezer Drawers | 4 |
| Additional Information | This model comes complete with an egg tray and LED interior lights in the fridge, and fast freeze function and ice cube tray in the freezer, The reversible doors mean that you can position this fridge freezer in your kitchen in the best place for you. |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | N-ST |
| Depth | 59.5 cm |
| Defrost Type | Low Frost |
| Features | Low Frost, 3 Adjustable Glass Shelves, 4 Freezer Compartments, Electronic Temperature Control |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 5.2 kg |
| Key Feature 1 | Low Frost |
| Height | 177 cm |
| Key Feature 4 | Electronic Temperature Control |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Shipping Height | 182.2 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Depth | 63.2 cm |
| Shipping Width | 57.8 cm |
| Star Rating | 4 |
| Weight | 53.5 kg |
| Width | 54 cm |
Montpellier MLF1770EW 54cm 50/50 Low Frost Fridge Freezer - White
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


