













| Manufacturer | Montpellier |
|---|---|
| GTIN | 5060617983856 |
| Colour | White |
| Model Number | MIWD8614 |
| Energy Rating | E |
| Key Feature 1 | 24hr Delay Start ? Schedule wash for convenience |
| Key Feature 2 | LED Display ? Monitor cycle status easily |
| Key Feature 3 | 11 Wash/3 Drying Programmes ? Customise every load |
| Product Type | Washer Dryer |
| Product Dimensions | 82.5cm x 59.5cm x 54cm |
| Product Range | Integrated Washer Dryers |
| Installation Type | Integrated |
| Display Screen Type | LED |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388 or register at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Quick Wash Option | Yes |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 54 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Features | 24hr Delay Start ? Schedule wash for convenience, LED Display ? Monitor cycle status easily, 11 Wash/3 Drying Programmes ? Customise every load, ChildLock ? Ensures safety around children |
| Height | 82.5 cm |
| Key Feature 4 | ChildLock ? Ensures safety around children |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Programmes Washing | 11 Programmes: Cotton, 1 Hour W/D, Jeans, Mix, Wool, Rinse & Spin, ECO 40-60, 20?, Dry Only, Spin Only, Quick, Sports Wear, Baby Care, Wash and Dry, Intensive |
| Quick Wash Time (Full Load) | 15 min |
| Shipping Height | 82.5 cm |
| Shipping Weight | 64 kg |
| Shipping Depth | 60.5 cm |
| Shipping Width | 68 cm |
| Water Consumption | 48 L |
| Weight | 60 kg |
| Width | 59.5 cm |
Montpellier MIWD8614 8kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer White
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


