



| Manufacturer | Montpellier |
|---|---|
| GTIN | 5060617984631 |
| Colour | Black Glass |
| Model Number | MINH90 |
| Key Feature 1 | Five Cooking Zones ? Boosts versatile meal prep |
| Key Feature 2 | Induction Tech ? Delivers fast energy-efficient heat |
| Key Feature 3 | Touch Control Panel ? Offers easy precise adjustments |
| Product Type | Built in Hob |
| Product Dimensions | 6cm x 90cm x 52cm |
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Display Screen Type | LED |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388 or register at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Additional Information | Our MINH90 90cm Induction Hob is a great addition to any kitchen, where a 5 zone hob, with a sleek & simple design is required. |
| Child Lock | Yes |
| Cooking Element 2 Power | Zone 1 1800/2300 |
| Cooking Element 1 Power | Zone 1 1800/2300 |
| Cooking Element 3 Power | Zone 3 & 7- 3000/3600 (Flexi zone) |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | Zone 4 2200/3000 |
| Cooking Element 5 Power | Zone 5 1800/2300 |
| Cooking Element 6 Power | Zone 6 1800/2300 |
| Cooking Element Type | Induction |
| Depth | 52 cm |
| Features | Five Cooking Zones ? Boosts versatile meal prep, Induction Tech ? Delivers fast energy-efficient heat, Touch Control Panel ? Offers easy precise adjustments, Safety Lock Feature ? Ensures secure cooking environment |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Height | 6 cm |
| Key Feature 4 | Safety Lock Feature ? Ensures secure cooking environment |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| Shipping Height | 14.5 cm |
| Shipping Weight | 16.5 kg |
| Shipping Depth | 62.5 cm |
| Shipping Width | 98.5 cm |
| Weight | 13.9 kg |
| Width | 90 cm |
Montpellier MINH90 - 90cm Induction Hob - Black
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year

