









| Manufacturer | Montpellier |
|---|---|
| GTIN | 5060617984716 |
| Colour | Black Glass |
| Model Number | MINH59FZ |
| Key Feature 1 | Flex Zone ? Merges areas for large cookware |
| Key Feature 2 | Powerful zones up to 3600W ? Heats foods swiftly |
| Key Feature 3 | Touch controls ? Easy and safe operation |
| Product Type | Built in Hob |
| Electrical Connection | Hard wired |
| Product Dimensions | 6.2cm x 59cm x 52cm |
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Display Screen Type | LED |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388 or register at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Additional Information | Montpellier 59cm Induction, Touch Control, Flex Zone Hob. |
| Amp Rating | 32A Hard Wired |
| Boost Function | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Cooking Element 2 Power | Zone 2 1800/2000W |
| Cooking Element 1 Power | Zone 1 2400/2600W |
| Cooking Element 3 Power | Zone 3 1400/1500W |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | Zone 4 1800/2000W |
| Cooking Element 5 Power | Flex Zone 3000/3600W |
| Cooking Element Type | Induction |
| Depth | 52 cm |
| Features | Flex Zone ? Merges areas for large cookware, Powerful zones up to 3600W ? Heats foods swiftly, Touch controls ? Easy and safe operation, Safety features ? Lock and auto shut-off protect |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Height | 6.2 cm |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Key Feature 4 | Safety features ? Lock and auto shut-off protect |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| Shipping Height | 11.2 cm |
| Shipping Weight | 9.4 kg |
| Shipping Depth | 58 cm |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Weight | 7.9 kg |
| Width | 59 cm |
Montpellier MINH59FZ 59cm Flex Induction Hob - Black Glass
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year

