





| Manufacturer | Montpellier |
|---|---|
| GTIN | 5060617984600 |
| Colour | Black Glass |
| Model Number | MINH59 |
| Key Feature 1 | Four Induction Zones ? Cook multiple dishes swiftly |
| Key Feature 2 | Plug-In Design ? Easy setup for instant use |
| Key Feature 3 | Safety Features ? Includes auto shutoff and lock |
| Product Type | Built in Hob |
| Electrical Connection | Plug in |
| Product Dimensions | 6.2cm x 59cm x 52cm |
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Display Screen Type | LED |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388 or register at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Additional Information | A four zone induction hob that heats fast and efficiently, with individual zone timers and easy-to-use touch controls. |
| Amp Rating | 13 Amp Plug |
| Child Lock | Yes |
| Cooking Element 2 Power | 1500w |
| Cooking Element 1 Power | 2000W |
| Cooking Element 3 Power | 1500W |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | 2000w |
| Cooking Element Type | Induction |
| Depth | 52 cm |
| Features | Four Induction Zones ? Cook multiple dishes swiftly, Plug-In Design ? Easy setup for instant use, Safety Features ? Includes auto shutoff and lock, Timer Function ? 99-minute countdown for precise cooking |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Height | 6.2 cm |
| Key Feature 4 | Timer Function ? 99-minute countdown for precise cooking |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| Shipping Height | 11.2 cm |
| Shipping Weight | 9.4 kg |
| Shipping Depth | 58 cm |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Weight | 7.9 kg |
| Width | 59 cm |
Montpellier MINH59 13A 59cm Plug In Induction Hob - Black Glass
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year

