



| Manufacturer | Montpellier |
|---|---|
| GTIN | 5060617984587 |
| Colour | Black Glass |
| Model Number | MINH29 |
| Key Feature 1 | Double Cooking Zones ? Expandable for large pans |
| Key Feature 2 | Induction Heating ? Fast and energy-efficient cook |
| Key Feature 3 | Touch Controls ? Easy and precise temperature setting |
| Product Type | Built in Hob |
| Electrical Connection | Plug in |
| Product Dimensions | 5.9cm x 28.8cm x 52cm |
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Display Screen Type | LED |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388 or register at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Additional Information | This Montpellier Induction is a 2 cooking zone hob, but the 2 zones can also merge into 1 larger cooking zone when required with Flex Zone. This model is really easy to install ? simply plug in & cook. |
| Amp Rating | 13 Amp Plug Fitted |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Cooking Element 2 Power | Zone 2 2800W (Flex zone) |
| Cooking Element 1 Power | Zone 1 1800/2000W |
| Cooking Element 3 Power | Zone 3 1800/2000W |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element Type | Induction |
| Depth | 52 cm |
| Features | Double Cooking Zones ? Expandable for large pans, Induction Heating ? Fast and energy-efficient cook, Touch Controls ? Easy and precise temperature setting, Safety Features ? Protects against overheating risks |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Height | 5.9 cm |
| Key Feature 4 | Safety Features ? Protects against overheating risks |
| Number of Cooking Elements | 2 |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| Shipping Height | 14.2 cm |
| Shipping Weight | 5.4 kg |
| Shipping Depth | 61 cm |
| Shipping Width | 39.2 cm |
| Weight | 4.4 kg |
| Width | 28.8 cm |
Montpellier MINH29 28.8cm 'Plug and Play' Induction Hob - Black Glass
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year

