









| Manufacturer | Montpellier |
|---|---|
| GTIN | 5060617984570 |
| Colour | Black Glass |
| Model Number | MCH59CK |
| Key Feature 1 | Four Zone Ceramic Hob ? Enables flexible cooking options |
| Key Feature 2 | Rapid Heat-Up Zones ? Saves time with quick temperature control |
| Key Feature 3 | Residual Heat Indicators ? Enhances safety by warning hot surfaces |
| Product Type | Hob |
| Electrical Connection | Hard wired |
| Product Dimensions | 6.2cm x 59cm x 52cm |
| Product Range | Electric Ceramic Hobs |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388 or register at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Additional Information | A safety feature of the hob is automatic shutdown. This occurs when a cooking zone is left on for an extended period of time. The higher the temperature the quicker the appliance will power off (see manual for more details. |
| Amp Rating | 28 |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Cooking Element 2 Power | Zone 2 Power (W) 1800 |
| Cooking Element 1 Power | Zone 1 Power (W) 1200 |
| Cooking Element 3 Power | Zone 3 Power (W) 1800 |
| Control Type | Dial |
| Cooking Element 4 Power | Zone 4 Power (W) 1200 |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Depth | 52 cm |
| Features | Four Zone Ceramic Hob ? Enables flexible cooking options, Rapid Heat-Up Zones ? Saves time with quick temperature control, Residual Heat Indicators ? Enhances safety by warning hot surfaces, Sleek Black Glass Design ? Adds elegance to any kitchen space |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Height | 6.2 cm |
| Key Feature 4 | Sleek Black Glass Design ? Adds elegance to any kitchen space |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Power | 3300 W |
| Shipping Height | 11.5 cm |
| Shipping Weight | 48.8 kg |
| Shipping Depth | 64.5 cm |
| Shipping Width | 69 cm |
| Weight | 8.7 kg |
| Width | 59 cm |
Montpellier MCH59CK 59cm Ceramic Hob - Black Glass
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year

