









| Manufacturer | Montpellier |
|---|---|
| GTIN | 5060617984556 |
| Colour | Black Glass |
| Model Number | MCH59 |
| Key Feature 1 | Touch Control Panel ? Enables precise heat settings |
| Key Feature 2 | Multiple Cooking Zones ? Accommodate various pot sizes |
| Key Feature 3 | Smooth Ceramic Surface ? Simplifies cleaning and upkeep |
| Product Type | Hob |
| Electrical Connection | Hard wired |
| Product Dimensions | 51cm x 59cm x 52cm |
| Product Range | Electric Ceramic Hobs |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388 or register at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Additional Information | Individual Zone Timer, Control Panel Lock ? prevent unintended use |
| Amp Rating | 28 |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Cooking Element 2 Power | Zone 2 Power (W) 1800 |
| Cooking Element 1 Power | Zone 1 Power (W) 1233 |
| Cooking Element 3 Power | Zone 3 Power (W) 1800 |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | Zone 4 Power (W) 1200 |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Depth | 52 cm |
| Features | Touch Control Panel ? Enables precise heat settings, Multiple Cooking Zones ? Accommodate various pot sizes, Smooth Ceramic Surface ? Simplifies cleaning and upkeep, Rapid Heat-Up ? Starts cooking quickly saving time |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Height | 51 cm |
| Key Feature 4 | Rapid Heat-Up ? Starts cooking quickly saving time |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| Shipping Height | 11.5 cm |
| Shipping Weight | 8.6 kg |
| Shipping Depth | 64.5 cm |
| Shipping Width | 69 cm |
| Weight | 7.2 kg |
| Width | 59 cm |
Montpellier MCH59 Ceramic Hob - 59cm Model
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year

