











SAVE £60
The Miele GUARDM1C_DFLEX GuardM1C&DFlex Vacuum in Obsidian Black is a powerful and versatile vacuum cleaner designed to keep your home clean and free of dust and debris. With its sleek design and advanced features, this vacuum is sure to make cleaning a breeze.
Key Features:
- Powerful suction for deep cleaning
- DFlex floorhead for easy maneuverability
- HEPA filtration system to capture 99.9% of allergens
- Quiet operation for minimal disruption
- Multiple cleaning modes for different surfaces
| Manufacturer | Miele |
|---|---|
| GTIN | 4002516833000 |
| Colour | Black |
| Model Number | GUARDM1C_DFLEX |
| Key Feature 1 | Active AirClean filter |
| Key Feature 2 | Ideal for hard-to-reach places |
| Key Feature 3 | Durable |
| Noise Level | 76 dB |
| Product Type | Vacuum |
| Product Dimensions | 22.7cm x 49.6cm x 28.4cm |
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Number Of Power Levels | 4.0 |
| Weight | 7.26 kg |
| Accessories | hose, tube, Universal Floorhead, Pet TurboBrush, Crevice Nozzle, Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Flexible Crevice Nozzle, Filter, 1x CO bag |
| Cable Length | 7.5 m |
| Depth | 28.4 cm |
| Dust Collection | Power-line |
| Dust Capacity | 4.5 L |
| Features | Active AirClean filter, Ideal for hard-to-reach places, Durable, Durable |
| Height | 22.7 cm |
| Filter Type | ActiveAirClean |
| Floor Type | All floor types |
| Hose Length | 2 m |
| Key Feature 4 | Durable |
| Material | Plastic/Metal |
| Package Contents | Vacuum Cleaner, hose, tube, Universal Floorhead, Pet TurboBrush, Crevice Nozzle, Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Flexible Crevice Nozzle, Filter, 1x CO bag |
| Product Category Group | SDA |
| Colour Group | Black |
| Shipping Height | 38 cm |
| Shipping Depth | 32 cm |
| Shipping Width | 59 cm |
| Width | 49.6 cm |
Miele GUARDM1C_DFLEX GuardM1C&DFlex Vacuum - Obsidian Black
- Warranty 2 Years

