







| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Model Number | UWGBI3682 |
| Energy Rating | E |
| Key Feature 1 | Touch & Swipe control ? Effortless function selection |
| Key Feature 2 | TipOpen door ? Convenient soft-close operation |
| Key Feature 3 | TempProtect Plus ? Precise temperature monitoring |
| Noise Level | 32 dB |
| Product Type | Wine cooler |
| Product Dimensions | 81.9cm x 59.7cm x 57.9cm |
| Product Range | Integrated Wine Coolers |
| Installation Type | Integrated |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Net Total Capacity | 95 L |
| Additional Information | SuperSilent, Low-vibration storage, LightTower (Two vertical light columns illuminate your wine bottles like the pieces of art they are, every time you open the door, or all the time) |
| Interior Light | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Depth | 57.9 cm |
| Features | Touch & Swipe control ? Effortless function selection, TipOpen door ? Convenient soft-close operation, TempProtect Plus ? Precise temperature monitoring, UV Protect Plus ? Shields wine from harmful rays |
| Height | 81.9 cm |
| Filter Type | FreshAir charcoal filter |
| Levelling Feet | Yes |
| Key Feature 4 | UV Protect Plus ? Shields wine from harmful rays |
| Open Door Warning | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 54.5 kg |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Shipping Width | 64 cm |
| Number of Shelves | 5 |
| Weight | 51.4 kg |
| Width | 59.7 cm |
Liebherr UWGBI3682 Black Integrated Wine Cooler
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


