









| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Model Number | UWGB3632 |
| Energy Rating | F |
| Key Feature 1 | Temp Protect Plus ? Ensures stable wine temperature |
| Key Feature 2 | Humidity Select ? Customises ideal storage moisture |
| Key Feature 3 | UV Protect Glass ? Shields wine from harmful light |
| Noise Level | 36 dB |
| Product Type | Wine cooler |
| Product Dimensions | 81.9cm x 59.7cm x 57.6cm |
| Product Range | Integrated Wine Coolers |
| Net Refrigerator Capacity | 98 L |
| Installation Type | Integrated |
| Display Screen Type | Touch Screen |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Net Total Capacity | 98 L |
| Additional Information | Replaceable door seal, Sabbath Mode, SoftTelescopic rails, Temperature alarm, GlassBlack with horizontal recessed grip |
| Interior Light | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Child Lock | Yes |
| Depth | 57.6 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Features | Temp Protect Plus ? Ensures stable wine temperature, Humidity Select ? Customises ideal storage moisture, UV Protect Glass ? Shields wine from harmful light, Activated Charcoal Filter ? Maintains fresh air quality |
| Height | 81.9 cm |
| Key Feature 4 | Activated Charcoal Filter ? Maintains fresh air quality |
| Product Category Group | MDA |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 49.3 kg |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Shipping Width | 64 cm |
| Weight | 46.5 kg |
| Width | 59.7 cm |
Liebherr UWGB3632 Integrated Wine Cooler Black
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


