











| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Model Number | UWGB3631 |
| Energy Rating | F |
| Key Feature 1 | Temp Protect Plus ? Ensures stable wine temperature |
| Key Feature 2 | Low-E Glass Door ? Shields wine from UV damage |
| Key Feature 3 | Silent Compressor ? Keeps wine ageing peacefully |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 36 dB |
| Product Type | Wine cooler |
| Product Dimensions | 81.9cm x 59.7cm x 57.6cm |
| Product Range | Integrated Wine Coolers |
| Net Refrigerator Capacity | 110 L |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Net Total Capacity | 110 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Additional Information | 1 Carbon Filter, Humidifier function, Touch control, Adjustable feet, 106 kWh Annual Energy Consumption0.3 kWh/24h Energy usage |
| Interior Light | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Depth | 57.6 cm |
| Features | Temp Protect Plus ? Ensures stable wine temperature, Low-E Glass Door ? Shields wine from UV damage, Silent Compressor ? Keeps wine ageing peacefully, Humidity Select ? Maintains perfect wine humidity |
| Height | 81.9 cm |
| Filter Type | FreshAir charcoal filter |
| Key Feature 4 | Humidity Select ? Maintains perfect wine humidity |
| Product Category Group | MDA |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shelf Type | Wooden |
| Shipping Weight | 47.1 kg |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Shipping Width | 64 cm |
| Number of Shelves | 4 |
| Weight | 44.1 kg |
| Width | 59.7 cm |
Liebherr UWGB3631 Black Integrated Wine Cooler
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


