











| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Model Number | URD3601 |
| Energy Rating | D |
| Key Feature 1 | Touch Control Temperature ? Sets precise cooling levels |
| Key Feature 2 | LED Side Lighting ? Brightly shows all stored items |
| Key Feature 3 | Adjustable Glass Shelves ? Tailors space for every need |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 36 dB |
| Product Type | Fridge |
| Product Dimensions | 81.9cm x 59.7cm x 55.6cm |
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
| Net Refrigerator Capacity | 92 L |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built-Under |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Net Total Capacity | 106 L |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Additional Information | 2kg/24h Freezing Capacity, 9h Storage time during power failure, 4* rating, top placed freezer position, 14 L freezer new capacity |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Depth | 55.6 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Features | Touch Control Temperature ? Sets precise cooling levels, LED Side Lighting ? Brightly shows all stored items, Adjustable Glass Shelves ? Tailors space for every need, Organised Fruit Box ? Keeps produce fresh and tidy |
| Height | 81.9 cm |
| Icebox Capacity | 14 L |
| Key Feature 4 | Organised Fruit Box ? Keeps produce fresh and tidy |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Product Category Group | MDA |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 38.4 kg |
| Shipping Depth | 55.6 cm |
| Shipping Width | 59.7 cm |
| Weight | 36.1 kg |
| Width | 59.7 cm |
Liebherr URD3601 Fridge 92L with Ice Box 14L Fixed Hinge
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


