











| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Model Number | URC3701 |
| Energy Rating | C |
| Key Feature 1 | 101L Fridge Capacity ? Ample storage space |
| Key Feature 2 | Touch Control Panel ? Easy temperature settings |
| Key Feature 3 | 4-Star Freezer ? Reliable freezing power |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 34 dB |
| Product Type | Fridge |
| Product Dimensions | 85.9cm x 59.7cm x 55.6cm |
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
| Net Refrigerator Capacity | 101 L |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built-Under |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Net Total Capacity | 115 L |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Additional Information | 2kg/24h Freezing Capacity, 9h Storage time during power failure, 4* Rating, Top placed Freezer position, Egg balcony, Bottle rack |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Depth | 55.6 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Features | 101L Fridge Capacity ? Ample storage space, Touch Control Panel ? Easy temperature settings, 4-Star Freezer ? Reliable freezing power, LED Lighting ? Clear view inside the fridge |
| Height | 85.9 cm |
| Icebox Capacity | 14 L |
| Key Feature 4 | LED Lighting ? Clear view inside the fridge |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Product Category Group | MDA |
| Shipping Height | 93 cm |
| Shipping Weight | 38.4 kg |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Shipping Width | 61.5 cm |
| Weight | 36.5 kg |
| Width | 59.7 cm |
Liebherr URC3701 Fridge 101L Capacity with Ice Box
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


