











| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Model Number | SUFC3703 |
| Energy Rating | C |
| Key Feature 1 | SmartFrost Technology ? Reduces frost buildup easily |
| Key Feature 2 | Touch Control Panel ? Offers effortless temperature settings |
| Key Feature 3 | Integrated Rails ? Simplify organisation with smooth drawer access |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 36 dB |
| Product Type | Freezer |
| Product Dimensions | 85.9cm x 59.7cm x 55.6cm |
| Product Range | Under Counter Freezers |
| Installation Type | Built-Under |
| Net Freezer Capacity | 94 L |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| No. Freezer Drawers | 3 |
| Climate Class | SN/T |
| Depth | 55.6 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Defrost Type | Manual |
| Features | SmartFrost Technology ? Reduces frost buildup easily, Touch Control Panel ? Offers effortless temperature settings, Integrated Rails ? Simplify organisation with smooth drawer access, Power Failure Alarm ? Protects food during outages |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7.2 kg |
| Height | 85.9 cm |
| Key Feature 4 | Power Failure Alarm ? Protects food during outages |
| Number of Freezer Shelves | 3 |
| Product Category Group | MDA |
| Shipping Height | 93 cm |
| Shipping Weight | 26.6 kg |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Shipping Width | 61.5 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 17.5 hr |
| Weight | 34.5 kg |
| Width | 59.7 cm |
Liebherr SUFC3703 60cm Frost-Freezer Fixed Hinge
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


