









| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Model Number | ECBNE8872 |
| Energy Rating | E |
| Key Feature 1 | No Frost Technology ? Prevents ice build-up |
| Key Feature 2 | High Capacity Storage ? Organises food with ease |
| Key Feature 3 | Energy Efficient Design ? Saves power costs |
| Noise Level | 39 dB |
| Product Type | French Door Fridge Freezer |
| Product Dimensions | 202.7cm x 91cm x 61cm |
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Net Refrigerator Capacity | 363 L |
| Installation Type | Integrated |
| Net Freezer Capacity | 160 L |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Split | 70/30 |
| Net Total Capacity | 523 L |
| No. Freezer Drawers | 2 |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Depth | 61 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Features | No Frost Technology ? Prevents ice build-up, High Capacity Storage ? Organises food with ease, Energy Efficient Design ? Saves power costs, Integrated Build ? Seamless kitchen incorporation |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 9.5 kg |
| Height | 202.7 cm |
| Key Feature 4 | Integrated Build ? Seamless kitchen incorporation |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Product Category Group | MDA |
| Shipping Height | 212.5 cm |
| Shipping Weight | 172 kg |
| Shipping Depth | 75 cm |
| Shipping Width | 96.6 cm |
| Star Rating | 4 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 160 kg |
| Width | 91 cm |
Liebherr ECBNE8872 Integrated No Frost Fridge Freezer
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


