



















The Hotpoint NSWM965CBSUKN Freestanding Washing Machine is a top-of-the-line appliance designed to make laundry day a breeze. With a large 9kg capacity and a variety of advanced features, this washing machine is perfect for busy households.
Key features include:
- 9kg capacity - perfect for large loads or bulky items
- 1400rpm spin speed - helps to reduce drying time
- Steam hygiene function - removes bacteria and allergens for a thorough clean
- Anti-stain technology - tackles 20 different types of stains for pristine results
- Rapid option - allows for quick wash cycles when you're in a hurry
| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5054645655298 |
| Colour | White |
| Model Number | NSWM965CBSUKN |
| Key Feature 1 | Anti Stain |
| Key Feature 2 | Digital Motion Technology |
| Key Feature 3 | Steam Hygiene |
| Noise Level | 80 dB |
| Product Type | Washing Machine |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 60.5cm |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Installation Type | Freestanding |
| Warranty Information | 1 year labour + 10 year parts warranty |
| Start Delay Option | Yes |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Supply | Cold |
| Spin Speed | 1600 |
| Control Type | Dial |
| Depth | 60.5 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Features | Anti Stain, Digital Motion Technology, Steam Hygiene |
| Height | 85 cm |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour Group | White |
| Programmes | Hand wash cycle, Eco wash cycle, Synthetics cycle, Quick wash cycle, Delicates cycle, Cottons cycle, Sensitive cycle, Freshen up cycle, Baby cycle, Spin and drain cycle, Woollens cycle, Darks cycle, Mixed cycle |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Spin Performance Class | A |
| Weight | 74.2 kg |
| Width | 59.5 cm |
Hotpoint NSWM965CBSUKN 9kg 1600 Spin Washing Machine - Black
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year

