











| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5054645714537 |
| Colour | White |
| Model Number | HDG6GDCW |
| Energy Rating | A+ |
| Key Feature 1 | Catalytic Liners ? Burn off grease for easy cleaning |
| Key Feature 2 | Matte Enamel Supports ? Ensure pan stability while cooking |
| Key Feature 3 | Glass Lid ? Protect kitchen and increase workspace |
| Product Type | Cooker |
| Oven Type | Double |
| Hob Type | Gas |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| Product Range | Electric Cookers |
| Display Screen Type | LED |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Additional Information | 4-burner gas hob / enamel supports, Main oven cleaning: Assisted clean / Catalytic, Two gas ovens / Integrated gas grill |
| Amp Rating | 13 |
| Cooking Element 2 Power | 2 kW |
| Cooking Element 1 Power | 2,9 KW |
| Cooking Element 3 Power | 1 KW |
| Control Type | Dial |
| Cooking Element 4 Power | 2 kW |
| Depth | 60 cm |
| Features | Catalytic Liners ? Burn off grease for easy cleaning, Matte Enamel Supports ? Ensure pan stability while cooking, Glass Lid ? Protect kitchen and increase workspace, Digital Display ? Monitor cooking time with precision |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Height | 90 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A+ |
| Key Feature 4 | Digital Display ? Monitor cooking time with precision |
| Main Oven Type | Gas |
| Net Main Oven Capacity | 78 L |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Secondary Oven Features | Static + grill |
| Secondary Oven Type | Gas |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 65.5 kg |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Type of Grill/Griddle | Integrated full-width gas grills |
| Weight | 61.4 kg |
| Width | 60 cm |
Hotpoint HDG6GDCW 60cm Double Gas Cooker with Glass Lid
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


