























| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5054645714773 |
| Colour | Anthracite & Black |
| Model Number | HDE6IDC2SA |
| Energy Rating | A |
| Key Feature 1 | Catalytic Liners ? Burn off grease for easy cleaning |
| Key Feature 2 | Induction Hob ? Heats cookware quickly and efficiently |
| Key Feature 3 | Multiflow Technology ? Distributes heat evenly for perfect cooking |
| Product Type | Double Cooker |
| Number of Ovens | Double |
| Oven Type | Double |
| Hob Type | Induction |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| Product Range | Electric Cookers |
| Display Screen Type | LED |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Amp Rating | 32 |
| Interior Light Type | Yes |
| Cooking Element 2 Power | ?180mm - 2000/2300W (Max/Boost) |
| Cooking Element 1 Power | ?180mm - 2000/2300W (Max/Boost) |
| Cooking Element 3 Power | ?145mm - 1600/1800W (Max/Boost) |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | ?210mm - 2000/2300W (Max/Boost) |
| Depth | 60 cm |
| Features | Catalytic Liners ? Burn off grease for easy cleaning, Induction Hob ? Heats cookware quickly and efficiently, Multiflow Technology ? Distributes heat evenly for perfect cooking, SteamAssist ? Creates light textures with a crisp golden crust |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Height | 90 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Key Feature 4 | SteamAssist ? Creates light textures with a crisp golden crust |
| Main Oven Type | Fan |
| Net Main Oven Capacity | 75 L |
| Net Top Oven Capacity | 38 L |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 64 kg |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Type of Grill/Griddle | Integrated variable electric grill |
| Weight | 60 kg |
| Width | 60 cm |
Hotpoint HDE6IDC2SA 60cm Double Electric Induction Cooker
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


