











| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| GTIN | 8059019097886 |
| Colour | White |
| Model Number | HRE C9TE-80 |
| Energy Rating | B |
| Key Feature 1 | Woolmark Certified ? Ensures gentle wool drying |
| Key Feature 2 | Four Dryness Levels ? Customise drying for fabrics |
| Key Feature 3 | Auto Care Cycle ? Protects clothes with smart drying |
| Noise Level | 68 dB |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Product Dimensions | 85cm x 59.6cm x 58.5cm |
| Product Range | Condenser Tumble Dryers |
| Installation Type | Freestanding |
| Display Screen Type | LED |
| Warranty Information | registration requiredto activate this promotion you must register the product within 30 days of purchase at https://service.hoover.co.uk/register/. |
| Control Type | Dial and Button |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 186 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 138 min |
| Depth | 58.5 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Features | Woolmark Certified ? Ensures gentle wool drying, Four Dryness Levels ? Customise drying for fabrics, Auto Care Cycle ? Protects clothes with smart drying, Eco-Friendly Design ? Saves energy while drying |
| Height | 85 cm |
| Key Feature 4 | Eco-Friendly Design ? Saves energy while drying |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Programmes | Anti-Odour, Anti-Allergy, All in One, Cotton, Delicates, Jeans, Nightcare, Rapids 30,45,49, Shirts, Synthetics, Whites, Wool, XXL |
| Smart App Control | hOn supported |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 36.5 kg |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Ventilation | Condensor |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Weight | 34.8 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 59.6 cm |
Hoover HRE C9TE-80 9kg Condenser Tumble Dryer White
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


