





















| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| GTIN | 33703982 |
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | HO6 H3T1CTX |
| Energy Rating | A+ |
| Key Feature 1 | 78L Capacity ? Cook large meals with ease |
| Key Feature 2 | 9 Cooking Functions ? Enjoy versatile meal options |
| Key Feature 3 | 6 Cooking Levels ? Perfect heat placement for dishes |
| Product Type | Oven |
| Number of Ovens | Single |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.5cm x 56.8cm |
| Product Range | Single Ovens |
| Installation Type | Built In |
| Display Screen Type | TFT |
| Warranty Information | registration requiredto activate this promotion you must register the product within 30 days of purchase at https://service.hoover.co.uk/register/. |
| Interior Light Type | LED |
| Control Type | Rotary Touch |
| Depth | 56.8 cm |
| Electronic Clock/Timer | Digital |
| Features | 78L Capacity ? Cook large meals with ease, 9 Cooking Functions ? Enjoy versatile meal options, 6 Cooking Levels ? Perfect heat placement for dishes, Hydro Easy Clean ? Simplifies oven maintenance |
| Height | 59.5 cm |
| Key Feature 4 | Hydro Easy Clean ? Simplifies oven maintenance |
| Net Main Oven Capacity | 78 L |
| Product Category Group | MDA |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Shipping Height | 66.5 cm |
| Shipping Weight | 31.2 kg |
| Shipping Depth | 64.6 cm |
| Shipping Width | 62 cm |
| Weight | 29.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 59.5 cm |
Hoover HO6 H3T1CTX Built-In Oven 78L Stainless Steel
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


