













| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| GTIN | 8059019039657 |
| Colour | White |
| Model Number | HLE C9DE-80 |
| Energy Rating | B |
| Key Feature 1 | Woolmark Approved Care ? Protects delicate fabrics |
| Key Feature 2 | Anti-Allergy Function ? Removes allergens gently |
| Key Feature 3 | NFC Connectivity ? Access tailored drying programmes |
| Noise Level | 68 dB |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Product Dimensions | 85cm x 59.6cm x 60.7cm |
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Installation Type | Freestanding |
| Warranty Information | registration requiredto activate this promotion you must register the product within 30 days of purchase at https://service.hoover.co.uk/register/. |
| Control Type | Dial |
| Depth | 60.7 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Features | Woolmark Approved Care ? Protects delicate fabrics, Anti-Allergy Function ? Removes allergens gently, NFC Connectivity ? Access tailored drying programmes, Aquavision System ? Easily monitor water level |
| Height | 85 cm |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Key Feature 4 | Aquavision System ? Easily monitor water level |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Programmes | Programmes & Functions: Blocked filter indicator, Drying time selector, Dryness degree selectable, End of cycle indicator, Sensor dry, Woolmark Approved |
| Smart App Control | Connect via NFC to the innovative Wizard App |
| Shipping Height | 89 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Shipping Weight | 35.5 kg |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Width | 65 cm |
| Ventilation | Condensor |
| Weight | 33.9 kg |
| Width | 59.6 cm |
Hoover HLE C9DE-80 9kg Condenser Tumble Dryer White
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


