



























| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| GTIN | 33803414 |
| Colour | Black |
| Model Number | HIF84DCS |
| Key Feature 1 | Induction Design ? Energy saving and easy to clean |
| Key Feature 2 | Automatic Power Adjustment ? Adapts heat to pot position |
| Key Feature 3 | Flexi Zone Cooking ? Combine zones for larger cookware |
| Product Type | Hob |
| Electrical Connection | Hard wired |
| Product Dimensions | 51cm x 80cm x 52cm |
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Display Screen Type | LCD |
| Warranty Information | registration requiredto activate this promotion you must register the product within 30 days of purchase at https://service.hoover.co.uk/register/. |
| Number Of Power Levels | 14 |
| Additional Information | Collection 5 Induction Hob - Black - 4 Burners blend advanced technology with intuitive design, creating a sleek look while delivering optimal performance for every culinary experience. |
| Amp Rating | 32 |
| Cooking Element 2 Power | Front left: 2 - 3 kW |
| Cooking Element 1 Power | Front right: 1.2 - 2 kW |
| Cooking Element 3 Power | Back right: 3 - 3.3 kW |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | Back left: 2 - 3 kW |
| Depth | 52 cm |
| Features | Induction Design ? Energy saving and easy to clean, Automatic Power Adjustment ? Adapts heat to pot position, Flexi Zone Cooking ? Combine zones for larger cookware, Booster Function ? Rapidly increases cooking power |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Height | 51 cm |
| Key Feature 4 | Booster Function ? Rapidly increases cooking power |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Product Category Group | MDA |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Colour Group | Black |
| Smart App Control | hOn App |
| Shipping Height | 100 cm |
| Shipping Weight | 16.8 kg |
| Shipping Depth | 64.5 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Width | 93 cm |
| Weight | 12.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 80 cm |
Hoover HIF84DCS 80cm Induction Smart Hob Black
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year

