





| Manufacturer | Cda |
|---|---|
| GTIN | 5055833406593 |
| Colour | Black |
| Model Number | HG6251BL |
| Key Feature 1 | Four burners with wok support ? Enhance cooking versatility |
| Key Feature 2 | Dishwashable enamel pan supports ? Simplify cleaning process |
| Key Feature 3 | Flame failure safety ? Prevent accidents effectively |
| Product Type | Hob |
| Product Dimensions | 80cm x 58cm x 50cm |
| Product Range | Gas Hobs |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance within 60 days of purchase at https://www.cda.co.uk/warranty/serial-numbers/ the warranty will be extended to a lifetime parts warranty (capped at 15 years) and 2 years labour |
| Additional Information | The HG6251BL is a four burner gas hob with front controls. This hob provides functional and efficient cooking for the user with dishwashable enamel pan supports, wok burner and flame failure as standard. |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Cooking Element 2 Power | Left rear: Semirapid 75mm: 1.75kW |
| Cooking Element 1 Power | Left front: Wok Burner 130mm: 3.8kW |
| Cooking Element 3 Power | Right front: Auxiliary 55mm: 1kW |
| Control Type | Rotary |
| Cooking Element 4 Power | Right rear: Semirapid 75mm: 1.75kW Misc Information |
| Cooking Element Type | Gas |
| Depth | 50 cm |
| Features | Four burners with wok support ? Enhance cooking versatility, Dishwashable enamel pan supports ? Simplify cleaning process, Flame failure safety ? Prevent accidents effectively, Front controls with child lock ? Ensure safe easy operation |
| Flame Safety Device | Yes |
| Height | 80 cm |
| Key Feature 4 | Front controls with child lock ? Ensure safe easy operation |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Shipping Height | 16.5 cm |
| Shipping Weight | 10 kg |
| Shipping Depth | 56.5 cm |
| Shipping Width | 64 cm |
| Weight | 8.5 kg |
| Width | 58 cm |
| Wok Burner | Yes |
CDA HG6251BL 58cm 4-Burner Gas Hob Black
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year

