







| Manufacturer | Cda |
|---|---|
| GTIN | 5055833406746 |
| Colour | Black |
| Model Number | HC6312FR |
| Key Feature 1 | Four Zone Ceramic Hob ? Offers versatile cooking options |
| Key Feature 2 | 6 Power Levels Control ? Ensures precise heat adjustment |
| Key Feature 3 | Residual Heat Indicators ? Enhance kitchen safety |
| Product Type | Hob |
| Electrical Connection | Hard wired |
| Product Dimensions | 6.3cm x 59.2cm x 52.2cm |
| Product Range | Electric Ceramic Hobs |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance within 60 days of purchase at https://www.cda.co.uk/warranty/serial-numbers/ the warranty will be extended to a lifetime parts warranty (capped at 15 years) and 2 years labour |
| Number Of Power Levels | 6 |
| Additional Information | The HC6312FR is a sleek ceramic four zone hob on black frameless glass. The hob has 6 power levels with an easy clean surface and residual heat indicators alerting you when the hob is too hot to touch. |
| Cooking Element 2 Power | Left rear: 180mm: 1.8kW |
| Cooking Element 1 Power | Left front: 140mm: 1.2kW |
| Cooking Element 3 Power | Right front: 180mm: 1.8kW |
| Control Type | Rotary |
| Cooking Element 4 Power | Right rear: 140mm: 1.2kW |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Depth | 52.2 cm |
| Features | Four Zone Ceramic Hob ? Offers versatile cooking options, 6 Power Levels Control ? Ensures precise heat adjustment, Residual Heat Indicators ? Enhance kitchen safety, Easy Clean Surface ? Simplifies maintenance and care |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Height | 6.3 cm |
| Key Feature 4 | Easy Clean Surface ? Simplifies maintenance and care |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Shipping Weight | 9.9 kg |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Width | 70 cm |
| Weight | 8.4 kg |
| Width | 59.2 cm |
CDA HC6312FR 4 Zone Ceramic Hob with Frameless Glass
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year

