











| Manufacturer | Cda |
|---|---|
| GTIN | 5055833406739 |
| Colour | Black |
| Model Number | HC6212FR |
| Key Feature 1 | Four Cooking Zones ? Offers versatile meal prep options |
| Key Feature 2 | Nine Power Levels ? Ensures precise heat control every time |
| Key Feature 3 | Temperature Limiter ? Prevents overheating for safe cooking |
| Product Type | Hob |
| Electrical Connection | Hard wired |
| Product Dimensions | 12.5cm x 59.2cm x 52.2cm |
| Product Range | Electric Ceramic Hobs |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance within 60 days of purchase at https://www.cda.co.uk/warranty/serial-numbers/ the warranty will be extended to a lifetime parts warranty (capped at 15 years) and 2 years labour |
| Number Of Power Levels | 9 |
| Additional Information | The HC6212FR is a four zone, ceramic hob with easy to use, side rotary controls. It has a sleek, frameless black glass design with an easy clean surface for quick maintenance. The HC6212FR has side rotary control out of reach from children for safety. |
| Amp Rating | 30 |
| Cooking Element 2 Power | Left rear: 145mm: 1.2kW |
| Cooking Element 1 Power | Left front: 180mm: 1.8kW |
| Cooking Element 3 Power | Right front: 145mm: 1.2kW |
| Control Type | Rotary |
| Cooking Element 4 Power | Right rear: 180mm: 1.8kW |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Depth | 52.2 cm |
| Features | Four Cooking Zones ? Offers versatile meal prep options, Nine Power Levels ? Ensures precise heat control every time, Temperature Limiter ? Prevents overheating for safe cooking, Easy Clean Surface ? Simplifies kitchen maintenance |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Height | 12.5 cm |
| Key Feature 4 | Easy Clean Surface ? Simplifies kitchen maintenance |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| Power | 6000 W |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Shipping Weight | 9.4 kg |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Width | 70 cm |
| Weight | 8.2 kg |
| Width | 59.2 cm |
CDA HC6212FR 4-Zone Ceramic Hob Black 59.2cm
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year

