



SAVE £40
| Manufacturer | Cda |
|---|---|
| GTIN | 5055833409686 |
| Model Number | FW224 |
| Energy Rating | E |
| Key Feature 1 | 60cm integrated fridge ? fits seamlessly in kitchens |
| Key Feature 2 | 3 glass shelves ? organise food with clear visibility |
| Key Feature 3 | 2 salad crispers ? keep vegetables fresh longer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Product Type | Larder Fridge |
| Product Dimensions | 82.5cm x 59.6cm x 55cm |
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
| Net Refrigerator Capacity | 135 L |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance within 60 days of purchase at https://www.cda.co.uk/warranty/serial-numbers/ the warranty will be extended to a lifetime parts warranty (capped at 15 years) and 2 years labour |
| Net Total Capacity | 135 L |
| Additional Information | The FW224 is a 60cm integrated larder fridge.It features 3 glass shelves, 2 salad crisper compartments and 2 in door balconies. It is also clear and easy to use with its electronic control. |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Climate Class | ST |
| Depth | 55 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Features | 60cm integrated fridge ? fits seamlessly in kitchens, 3 glass shelves ? organise food with clear visibility, 2 salad crispers ? keep vegetables fresh longer, Quiet 41dBA operation ? ensures a peaceful kitchen |
| Height | 82.5 cm |
| Key Feature 4 | Quiet 41dBA operation ? ensures a peaceful kitchen |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Product Category Group | MDA |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 29.5 kg |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Width | 64 cm |
| Weight | 27 kg |
| Width | 59.6 cm |
CDA FW224 60cm Integrated Larder Fridge, 133L Nett
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


