







| Manufacturer | Cda |
|---|---|
| GTIN | 5055833407491 |
| Model Number | CRI771 |
| Energy Rating | E |
| Key Feature 1 | Mechanical control system ? Ensures simple, reliable use |
| Key Feature 2 | Reversible door design ? Fits perfectly in any kitchen layout |
| Key Feature 3 | Adjustable glass shelves ? Customise storage space easily |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Product Dimensions | 177cm x 54cm x 54.5cm |
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
| Net Refrigerator Capacity | 181 L |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Net Freezer Capacity | 70 L |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance within 60 days of purchase at https://www.cda.co.uk/warranty/serial-numbers/ the warranty will be extended to a lifetime parts warranty (capped at 15 years) and 2 years labour |
| Split | 70/30 |
| Net Total Capacity | 251 L |
| No. Freezer Drawers | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | N-ST |
| Depth | 54.5 cm |
| Features | Mechanical control system ? Ensures simple, reliable use, Reversible door design ? Fits perfectly in any kitchen layout, Adjustable glass shelves ? Customise storage space easily, Ceiling LED light ? Illuminates contents for effortless access |
| Fast Freeze | Yes |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 3.3 kg |
| Height | 177 cm |
| Key Feature 4 | Ceiling LED light ? Illuminates contents for effortless access |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Product Category Group | MDA |
| Shipping Height | 185.4 cm |
| Shipping Weight | 53 kg |
| Shipping Depth | 57.7 cm |
| Shipping Width | 58.4 cm |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 12.5 hr |
| Weight | 49.5 kg |
| Width | 54 cm |
CDA CRI771 Fridge Freezer 70/30 Integrated Model
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


