









| Manufacturer | Cda |
|---|---|
| GTIN | 5055833407569 |
| Model Number | CRI681 |
| Energy Rating | E |
| Key Feature 1 | Frost Free System ? Prevents ice build-up for ease |
| Key Feature 2 | Fast Freeze Function ? Locks in freshness quickly |
| Key Feature 3 | LED Interior Light ? Illuminates contents clearly |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Product Type | Freezer |
| Product Dimensions | 177cm x 54cm x 54.5cm |
| Product Range | Integrated Freezers |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Net Freezer Capacity | 196 L |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance within 60 days of purchase at https://www.cda.co.uk/warranty/serial-numbers/ the warranty will be extended to a lifetime parts warranty (capped at 15 years) and 2 years labour |
| No. Freezer Drawers | 6 |
| Climate Class | SN/T |
| Depth | 54.5 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Defrost Type | Frost Free |
| Features | Frost Free System ? Prevents ice build-up for ease, Fast Freeze Function ? Locks in freshness quickly, LED Interior Light ? Illuminates contents clearly, Sliding Hinges ? Ensures smooth door operation |
| Fast Freeze | Yes |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 11.5 kg |
| Height | 177 cm |
| Key Feature 4 | Sliding Hinges ? Ensures smooth door operation |
| Number of Freezer Shelves | 2 |
| Product Category Group | MDA |
| Shipping Height | 185.4 cm |
| Shipping Weight | 62.5 kg |
| Shipping Depth | 57.7 cm |
| Shipping Width | 58.4 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 6 hr |
| Weight | 58.5 kg |
| Width | 54 cm |
CDA CRI681 Integrated Upright Frost Free Freezer
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


