





| Manufacturer | Cda |
|---|---|
| GTIN | 5055833407552 |
| Model Number | CRI621 |
| Energy Rating | F |
| Key Feature 1 | 294L Capacity ? Provides ample storage space |
| Key Feature 2 | Adjustable Shelves ? Customise for easy organisation |
| Key Feature 3 | Super Cool Function ? Enhances rapid chilling power |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Product Type | Larder Fridge |
| Product Dimensions | 177cm x 54cm x 54.5cm |
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
| Net Refrigerator Capacity | 294 L |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance within 60 days of purchase at https://www.cda.co.uk/warranty/serial-numbers/ the warranty will be extended to a lifetime parts warranty (capped at 15 years) and 2 years labour |
| Net Total Capacity | 294 L |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Climate Class | N-ST |
| Depth | 54.5 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Features | 294L Capacity ? Provides ample storage space, Adjustable Shelves ? Customise for easy organisation, Super Cool Function ? Enhances rapid chilling power, Built-In Design ? Ensures a sleek kitchen integration |
| Height | 177 cm |
| Key Feature 4 | Built-In Design ? Ensures a sleek kitchen integration |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Product Category Group | MDA |
| Shipping Height | 183.4 cm |
| Shipping Weight | 54 kg |
| Shipping Depth | 57.7 cm |
| Shipping Width | 58.4 cm |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 51 kg |
| Width | 54 cm |
CDA CRI621 Larder Fridge 294L Integrated Sliding Hinge
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


