





| Manufacturer | Cda |
|---|---|
| GTIN | 5055833407583 |
| Model Number | CRI581 |
| Energy Rating | E |
| Key Feature 1 | Cooling system: Static |
| Key Feature 2 | Storage compartment: Drawers |
| Key Feature 3 | Fixed hinges |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Product Type | Freezer |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.5cm x 54.8cm |
| Product Range | Integrated Freezers |
| Installation Type | Integrated |
| Net Freezer Capacity | 96 L |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance within 60 days of purchase at https://www.cda.co.uk/warranty/serial-numbers/ the warranty will be extended to a lifetime parts warranty (capped at 15 years) and 2 years labour |
| No. Freezer Drawers | 3 |
| Additional Information | The CRI581 is a 60cm integrated under counter freezer. It features 3 storage compartments, an ice cube tray, a 4-star freezer rating and an excellent E energy rating, making it a space and energy efficient product |
| Climate Class | SN |
| Depth | 54.8 cm |
| Defrost Type | Static |
| Features | Cooling system: Static, Storage compartment: Drawers, Fixed hinges, Reversible Door, Height adjustable front feet, Storage compartment: 3, Ice Cube Tray |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 5 kg |
| Height | 81.8 cm |
| Key Feature 4 | Reversible Door |
| Key Feature 5 | Height adjustable front feet |
| Product Category Group | MDA |
| Shipping Height | 88.3 cm |
| Shipping Weight | 35 kg |
| Shipping Depth | 58.6 cm |
| Shipping Width | 65.9 cm |
| Weight | 32.5 kg |
| Width | 59.5 cm |
CDA CRI581 Integrated Upright Freezer 60cm Fixed Hinge
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


