







| Manufacturer | Cda |
|---|---|
| GTIN | 5055833407576 |
| Model Number | CRI521 |
| Energy Rating | E |
| Key Feature 1 | Fixed hinge design ? Ensures easy integration |
| Key Feature 2 | E rated energy use ? Saves on electricity bills |
| Key Feature 3 | Three adjustable shelves ? Customise your storage |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Product Type | Larder Fridge |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.5cm x 54.8cm |
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
| Net Refrigerator Capacity | 134 L |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance within 60 days of purchase at https://www.cda.co.uk/warranty/serial-numbers/ the warranty will be extended to a lifetime parts warranty (capped at 15 years) and 2 years labour |
| Net Total Capacity | 134 L |
| Additional Information | The CRI521 is a 60cm integrated larder fridge. It has an excellent E energy rating and features 3 glass shelves, a salad crisper drawer and a bottle compartment. |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Climate Class | SN |
| Depth | 54.8 cm |
| Features | Fixed hinge design ? Ensures easy integration, E rated energy use ? Saves on electricity bills, Three adjustable shelves ? Customise your storage, LED interior light ? Find items quickly and easily |
| Height | 81.8 cm |
| Key Feature 4 | LED interior light ? Find items quickly and easily |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Product Category Group | MDA |
| Shipping Height | 88.3 cm |
| Shipping Weight | 31 kg |
| Shipping Depth | 58.6 cm |
| Shipping Width | 65.9 cm |
| Weight | 27 kg |
| Width | 59.5 cm |
CDA CRI521 Integrated 60cm Under Counter Larder Fridge
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


