





| Manufacturer | Cda |
|---|---|
| GTIN | 5055833407231 |
| Model Number | CDI4251 |
| Energy Rating | E |
| Key Feature 1 | 10 Place Settings ? Accommodates more dishes easily |
| Key Feature 2 | 7 Programmes ? Offers versatile cleaning options |
| Key Feature 3 | Aqua Stop ? Protects against water damage efficiently |
| Noise Level | 45 dB |
| Product Type | Dishwasher |
| Water Consumption | 9 L |
| Product Dimensions | 82cm x 44.8cm x 55cm |
| Product Range | Integrated Slimline Dishwashers |
| Installation Type | Integrated |
| Delay Timer | Yes |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance within 60 days of purchase at https://www.cda.co.uk/warranty/serial-numbers/ the warranty will be extended to a lifetime parts warranty (capped at 15 years) and 2 years labour |
| Depth | 55 cm |
| Half Load Supported | Yes |
| Features | 10 Place Settings ? Accommodates more dishes easily, 7 Programmes ? Offers versatile cleaning options, Aqua Stop ? Protects against water damage efficiently, LED Indicators ? Keep you informed throughout cycle |
| Height | 82 cm |
| Key Feature 4 | LED Indicators ? Keep you informed throughout cycle |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Product Category Group | MDA |
| Programmes | Eco, Auto, Hygiene Pro, Super, Delicate, Quick, Prewash |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Shipping Height | 86.1 cm |
| Shipping Weight | 34.5 kg |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Shipping Width | 49.4 cm |
| Weight | 32.5 kg |
| Width | 44.8 cm |
CDA CDI4251 Slimline Integrated Dishwasher 45cm
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year


