







This Bosch WNA134U8GB Washer Dryer is great for space saving, as you can wash and dry your clothes all in one machine
With a large 8kg wash capacity, and 5kg drying capacity, you will be sure to have the family's laundry ready in no time.
This Bosch washer dryer comes with the following standard programmes for washing: Cottons, Easy-Care, Delicate/Silk programme, Wool/Handwash, alongside, there are five special programmes, designed to best look after your laundry, these include: Super Quick 15, Mixed Load, Drain / Spin, Sportswear, Single Rinse.
Key features of the Bosch WNA134U8GB are:
- SpeedPerfect: perfectly clean in up to 65% less time
- Options washing: Easy iron, Spin speed selection, SpeedPerfect, Start / Pause, Temperature selection, Prewash
- Options drying: Drying aim
- Drying options for most wash programmes
- Autodry function, Timed drying programmes
Order the Bosch WNA134U8GB Washer Dryer today!
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005250172 |
| Colour | White |
| Model Number | WNA134U8GB |
| Discontinued Status | discontinued |
| Energy Rating | E |
| Key Feature 1 | 9 Programmes Inc: 15 Minute Quick Wash |
| Key Feature 2 | EcoSilence Drive |
| Key Feature 3 | Pause & Add Function |
| Product Type | Washer Dryer |
| Product Dimensions | 84.4cm x 59.8cm x 59cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Best Sellers | Best Seller |
| Start Delay Option | Yes |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level Spinning | 70 dB |
| Washing Capacity | 8 |
| Water Supply | Cold |
| Spin Speed | 1400 |
| Additional Information | Pause & add items function, Steam Function, Variable Temperature settings, |
| Built-in Display | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Control Type | Button |
| Depth | 59 cm |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Features | 9 Programmes Inc: 15 Minute Quick Wash, EcoSilence Drive, Pause & Add Function |
| Dry Load Capacity | 5 |
| Key Feature 1 | 9 Programmes Inc: 15 Minute Quick Wash |
| Height (cm) | 84.4 cm |
| Noise Level - Washing | 47 dB |
| Product Category Group | White Goods |
| Energy Rating Label Link | https://media3.bosch-home.com/Documents/energylabel/en-GB/WNA134U8GB.pdf |
| Product Datasheet Link | https://media3.bosch-home.com/Documents/eudatasheet/en-GB/WNA134U8GB.pdf |
| Programmes Washing | Yes |
| Quick Wash Time (Full Load) | 15 min |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Shipping Width | 67.5 cm |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Water Consumption | 41 L |
| Weight | 71 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 59.8cm |


