

































| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Model Number | SMS6ZCI10G |
| Energy Rating | B |
| Key Feature 1 | PerfectDry ? Ensures energy-saving dry results |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ ? Cuts wash times without compromising clean |
| Key Feature 3 | Rackmatic ? Customise racks for ultimate loading ease |
| Noise Level | 40 dB |
| Product Type | Dishwasher |
| Water Consumption | 9 L |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Installation Type | Freestanding |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Depth | 60 cm |
| Features | PerfectDry ? Ensures energy-saving dry results, SpeedPerfect+ ? Cuts wash times without compromising clean, Rackmatic ? Customise racks for ultimate loading ease, Home Connect ? Control your dishwasher from anywhere |
| Height | 84.5 cm |
| Key Feature 4 | Home Connect ? Control your dishwasher from anywhere |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Product Category Group | MDA |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Programmes | Economy, Auto 45-65°C, Intensive, Short, Night program, Custom program |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 56.5 kg |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Width | 66 cm |
| Third Rack Installed | Yes |
| Weight | 54.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 60 cm |
Bosch SMS6ZCI10G Silver Dishwasher with WiFi 14 Settings
Call 020 8669 9531 for availability


