























| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | SMS4EMI06G |
| Energy Rating | B |
| Key Feature 1 | SpeedPerfect+ ? Cuts wash time for efficiency |
| Key Feature 2 | Silence 50° ? Ensures quiet cleaning cycles |
| Key Feature 3 | Rackmatic ? Offers flexible rack adjustments |
| Noise Level | 42 dB |
| Product Type | Dishwasher |
| Water Consumption | 9 L |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Installation Type | Freestanding |
| Display Screen Type | LED |
| Delay Timer | Yes |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Depth | 60 cm |
| Features | SpeedPerfect+ ? Cuts wash time for efficiency, Silence 50° ? Ensures quiet cleaning cycles, Rackmatic ? Offers flexible rack adjustments, Vario Drawer ? Adds extra space for cutlery |
| Height | 84.5 cm |
| Key Feature 4 | Vario Drawer ? Adds extra space for cutlery |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Product Category Group | MDA |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Programmes | Economy, Auto 45-65°C, Intensive, Quick L, Night program, Custom program |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 51.9 kg |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Width | 65 cm |
| Third Rack Installed | Yes |
| Weight | 46.7 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 60 cm |
Bosch SMS4EMI06G WiFi Dishwasher 14 Place Stainless
Call 020 8669 9531 for availability


