















| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | PPQ7A6I40 |
| Key Feature 1 | Flame Select ? Gain exact flame control for cooking |
| Key Feature 2 | Detachable dials ? Simplify cleaning with removable controls |
| Key Feature 3 | Wok burner ? Achieve speedy boiling or gentle simmering |
| Product Type | Hob |
| Electrical Connection | Hard wired |
| Product Dimensions | 4.5cm x 75.2cm x 52cm |
| Product Range | Gas Hobs |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Additional Information | Cast-iron pan supports, Automatic ignition, Front-mounted controls, 5 burners |
| Amp Rating | 13 |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Cooking Element 2 Power | Left rear: Standard burner up to 1.75 KW |
| Cooking Element 1 Power | Left front: economy burner up to 1 kW |
| Cooking Element 3 Power | Center front: wok burner up to 4 KW |
| Control Type | Sword Knobs |
| Cooking Element 4 Power | Right rear: high-speed burner up to 3 KW |
| Cooking Element 5 Power | Right front: standard burner up to 1.75 KW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Depth | 52 cm |
| Features | Flame Select ? Gain exact flame control for cooking, Detachable dials ? Simplify cleaning with removable controls, Wok burner ? Achieve speedy boiling or gentle simmering, Semi-flush option ? Choose sleek or surface-mounted design |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Flame Safety Device | Yes |
| Height | 4.5 cm |
| Key Feature 4 | Semi-flush option ? Choose sleek or surface-mounted design |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Pan Supports | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| Power | 11.5 W |
| Shipping Height | 15 cm |
| Shipping Weight | 21.5 kg |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Width | 80 cm |
| Weight | 19 kg |
| Width | 75.2 cm |
Bosch PPQ7A6I40 75cm Black Gas Hob with 5 Burners
Rapid Delivery Available

