













| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | Black |
| Model Number | PKH811BB1D |
| Key Feature 1 | TouchSelect Control ? Effortless zone and power selection |
| Key Feature 2 | RoasterZone Setting ? Ideal for larger cookware use |
| Key Feature 3 | Extendable Zones ? Accommodates various pan sizes |
| Product Type | Hob |
| Electrical Connection | Hard wired |
| Product Dimensions | 4.5cm x 80.2cm x 52.2cm |
| Product Range | Electric Ceramic Hobs |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Number Of Power Levels | 17 |
| Additional Information | Front-mounted touch controls, Flexible cooking zones, 4 Zones, Timer |
| Amp Rating | 13 |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Cooking Element 2 Power | Cooking zone rear left: 145 mm, 1.2 KW |
| Cooking Element 1 Power | Cooking zone front left: 120 mm, 210 mm, 0.75 KW |
| Cooking Element 3 Power | Cooking zone middle: 180 mm, 230 mm, 1.5 KW |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | Cooking zone front right: 170 mm, 265 mm, 1.8 KW |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Depth | 52.2 cm |
| Features | TouchSelect Control ? Effortless zone and power selection, RoasterZone Setting ? Ideal for larger cookware use, Extendable Zones ? Accommodates various pan sizes, Restart Function ? Recovers settings after accidental switch-off |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Height | 4.5 cm |
| Key Feature 4 | Restart Function ? Recovers settings after accidental switch-off |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| Power | 7.4 W |
| Shipping Height | 10 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Shipping Width | 113 cm |
| Weight | 10.4 kg |
| Width | 80.2 cm |
Bosch PKH811BB1D 80cm Electric Ceramic Hob Black
Call 020 8669 9531 for availability

