











| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | PBP6B2K60 |
| Key Feature 1 | Ergonomic sword dials ? Enable precise control |
| Key Feature 2 | Wider dial distance ? Simplifies cleaning tasks |
| Key Feature 3 | Continuous cast-iron supports ? Provide firm stability |
| Product Type | Hob |
| Product Dimensions | 4.5cm x 58cm x 51cm |
| Product Range | Gas Hobs |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Amp Rating | 13 |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Cooking Element 2 Power | Front left: 1.75 kW |
| Cooking Element 1 Power | Front right: 1 kW |
| Cooking Element 3 Power | Back right: 3 kW |
| Control Type | Dial |
| Cooking Element 4 Power | Back left: 1.75 kW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Depth | 51 cm |
| Features | Ergonomic sword dials ? Enable precise control, Wider dial distance ? Simplifies cleaning tasks, Continuous cast-iron supports ? Provide firm stability, Safety gas cut-off ? Protects by halting gas flow |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Flame Safety Device | Yes |
| Height | 4.5 cm |
| Key Feature 4 | Safety gas cut-off ? Protects by halting gas flow |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Pan Supports | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Power | 7.5 W |
| Shipping Height | 14.1 cm |
| Shipping Weight | 8.7 kg |
| Shipping Depth | 57.8 cm |
| Shipping Width | 65.1 cm |
| Weight | 7.7 kg |
| Width | 58 cm |
Bosch 296PBP6B2K60 60cm White Gas Hob
Call 020 8669 9531 for availability

