























| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005443475 |
| Colour | Brushed stainless seel |
| Model Number | KFI96APEAG |
| Energy Rating | E |
| Key Feature 1 | Stainless Steel EasyClean doors |
| Key Feature 2 | No Frost |
| Key Feature 3 | Home Connect |
| Noise Level | Noise Rating (C) dB(A) re 1 pW: 38 |
| Product Type | American style |
| Product Dimensions | 183 cm H x 90.5 cm W x 73.1 cm D |
| Product Range | Bosch French door Fridge Freezer |
| Net Refrigerator Capacity | 375 litres |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Display Screen Type | LED |
| Net Freezer Capacity | 199 litres |
| Warranty Information | 5 Year |
| Net Total Capacity | 574 litres |
| No. Freezer Drawers | 6 freezer drawers |
| No. Refrigerator Shelves | 5 safety glass shelves of which 4 are height adjustable |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Depth | 73.1 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Features | Ice & water dispenser ? Enjoy chilled drinks anytime, No Frost technology ? Skip manual defrosting hassle, VitaFresh XXL drawers ? Preserve food freshness longer, Multi-Purpose Shelf ? Adapt storage to your needs |
| Fast Freeze | Yes |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 16 kg |
| Height | 183 cm |
| Key Feature 4 | Multi-Purpose Shelf ? Adapt storage to your needs |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Product Category Group | MDA |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Shipping Height | 190.5 cm |
| Shipping Weight | 151 kg |
| Shipping Depth | 76.8 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Width | 99.8 cm |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Weight | 139.5 kg |
| Width | 90.5 cm |
Bosch KFI96APEAG Total No Frost Multi Door Fridge
Call 020 8669 9531 for availability


