















| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | HQA534BW3B |
| Energy Rating | A+ |
| Key Feature 1 | Hotair Steam mode ? Perfect moisture balance |
| Key Feature 2 | 3D Hotair system ? Even heat on all shelves |
| Key Feature 3 | Energy-efficient A+ rating ? Save on power |
| Product Type | Oven |
| Number of Ovens | Single |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Product Range | Single Ovens |
| Installation Type | Hard Wired |
| Display Screen Type | LED |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Amp Rating | 13 |
| Interior Light Type | Yes |
| Control Type | Dial |
| Depth | 54.8 cm |
| Electronic Clock/Timer | Electronic/Programmable |
| Features | Hotair Steam mode ? Perfect moisture balance, 3D Hotair system ? Even heat on all shelves, Energy-efficient A+ rating ? Save on power, Streamlined design ? Complements modern kitchens |
| Height | 59.5 cm |
| Key Feature 4 | Streamlined design ? Complements modern kitchens |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Product Category Group | MDA |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 38.5 kg |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Type of Grill/Griddle | Full width, Electric, Hot air grilling |
| Number of Shelves | 3 |
| Weight | 36.5 kg |
| Width | 59.4 cm |
Bosch HQA534BW3B White Electric Steam Oven A+ Class
Call 020 8669 9531 for availability


