











| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| Colour | White |
| Model Number | GTV15NWEBG |
| Energy Rating | E |
| Key Feature 1 | 56cm Undercounter ? Saves valuable kitchen space |
| Key Feature 2 | A+ Energy Rating ? Cuts power use and lowers bills |
| Key Feature 3 | Adjustable Shelves ? Customise storage for any items |
| Noise Level | 39 dB |
| Product Type | Freezer |
| Product Dimensions | 85cm x 56cm x 58cm |
| Product Range | Under Counter Freezers |
| Installation Type | Freestanding |
| Net Freezer Capacity | 83 L |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| No. Freezer Drawers | 3 |
| Climate Class | SN/T |
| Depth | 58 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Features | 56cm Undercounter ? Saves valuable kitchen space, A+ Energy Rating ? Cuts power use and lowers bills, Adjustable Shelves ? Customise storage for any items, Rapid Freezing ? Locks in flavour and keeps food fresh |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4 kg |
| Height | 85 cm |
| Key Feature 4 | Rapid Freezing ? Locks in flavour and keeps food fresh |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Shipping Height | 88.3 cm |
| Shipping Weight | 33 kg |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Shipping Width | 58 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 16 hr |
| Weight | 31.1 kg |
| Width | 56 cm |
Bosch GTV15NWEBG 56cm Undercounter Freezer - White
Call 020 8669 9531 for availability


